Nasady kominowe jako poprawa ciągu komina

Obrotowe nasady kominowe – klasyczne.

Obrotowe nasady kominowe wprawiane w ruch wirowy poprzez wiatr, wspomagają ciąg kominowy w przewodach wentylacyjnych.

Obrotowe nasady kominowe są urządzeniami dynamicznie wykorzystującymi siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Dzięki unikalnej budowie charakteryzują się wysoką wydajnością, trwałością i cichą pracą. Montuje się je na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej.

Zastosowanie

  • wentylacja

Obrotowe nasady kominowe – hybrydowe.

Hybrydowe nasady kominowe działają pod wpływem wiatru, a gdy jest on niewystarczający wykorzystując silnik elektryczny.

Obrotowa nasada kominowa TURBOWENT HYBRYDOWY jest urządzeniem dynamicznie wykorzystującym siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego, dodatkowo wyposażonym w silnik bezszczotkowy małej mocy do jego skutecznej stabilizacji. Niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru, turbina nasady obraca się zawsze w jedną i tę samą stronę wytwarzając podciśnienie w króćcu dolotowym nasady, co w efekcie powoduje wzrost natężenia przepływu powietrza w przewodach. Jeśli wiejący wiatr nie jest na tyle silny by uzyskać prędkość obrotową ustawioną na sterowniku, silnik elektryczny dopędza nasadę do zadanej prędkości, jeśli jest zbyt mocny, silnik ogranicza prędkość obrotową. W sytuacji, gdy wiejący wiatr jest wystarczający dla zapewnienia właściwej prędkości obrotowej TURBOWENT HYBRYDOWY działa jak zwykła nasada wiatrowa, a pobór energii elektrycznej jest minimalny.

Wentylacja hybrydowa to system bazujący na przewodach grawitacyjnych wspomagany pracą urządzeń mechanicznych. W systemie wentylacji hybrydowej  głównym regulatorem wydajności jest nasada hybrydowa. To ona zapewnia prawidłowy ciąg kominowy i dzięki możliwości regulacji prędkości obrotowej pozwala na ustawienie pożądanej wydajności pionu wentylacyjnego.

Zastosowanie

  • wentylacja

Samonastawne nasady kominowe.

Samonastawne nasady kominowe ustawiają się zawsze w kierunku wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg. Niektóre wersje tych nasad mogą być stosowane na przewody spalinowe i dymowe.

Samonastawne nasady kominowe są urządzeniami dynamicznie wykorzystującymi siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Dzięki unikalnej budowie ustawiają się zawsze w kierunku wiejącego wiatru osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg w kominie. Niektóre wersje tych nasad, dzięki swojej budowie oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów, mogą być wykorzystane do wspomagania odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.

Zastosowanie

  • wentylacja

  • przewody spalinowe (wybrane wersje)

  • przewody dymowe (wybrane wersje)

Mechaniczne nasady kominowe – generatory ciągu. 

 

Mechaniczne nasady kominowe – generatory ciągu, pozwalają na wytworzenie ciągu nawet w warunkach całkowitego braku wiatru.

Generator ciągu to nasada kominowa montowana na szczycie komina spalinowego lub dymowego. Jego zadaniem jest zwiększenie i stabilizacja ciągu kominowego niezależnie od wysokości, przekroju poprzecznego komina, wiatru czy innych czynników zewnętrznych. Generator ciągu wytwarza podciśnienie w przewodzie kominowym poprzez wykorzystanie zjawiska fizycznego – injekcji.

Liderem tego typu nasad jest firma DARCO, której produkty charakteryzują się solidną konstrukcją i trwałością wykonania.