Nieprawidłowa wentylacja w domu

Problem z niewłaściwą wentylacją w mieszkaniu dotyka nie jednego. Przyczyn może być wiele i nie każdy wie jak je eliminować. Do najczęstszych problemów zalicza się nawiew do pomieszczenia z kratki wentylacyjnej w kominie (tzw. cofka) oraz nadmierny wyciąg z kratki, która wychładza pomieszczenia i osłabia ekonomię ogrzewania domów.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam stabilizatory wentylacji (stabilery) oraz nawietrzaki powietrza. Stabilizator ma za zadanie redukować nadmierny wyciąg powietrza przez kratkę, a nawietrzak dostarcza świeże powietrze zapewniając nam komfort i eliminując skutki złej wentylacji.

Główną funkcją tego urządzenia jest ograniczenie nadmiernego wypływu powietrza przez kanał wentylacyjny z zachowaniem standardów wyznaczonych przez polskie prawo budowlane.

Nawietrzaki służą do nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń. Mogą być montowane ponad lub obok okna w pomieszczeniach mieszkalnych.

Widoczne skutki złej wentylacji to:

 • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami

 • zaparowane szyby w oknach

 • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach

 • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience

 • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

 • złe samopoczucie-bóle i zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa, podrażnienia gardła, podrażnienia skóry, uczulenia, alergie

 • niszczenie konstrukcji budynku-wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja

Konsekwencją złej wentylacji i oddychania zanieczyszczonym powietrzem może być astma lub inne choroby dróg oddechowych, a nawet nowotwory.

Niesprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniach z gazowymi urządzeniami grzewczymi może doprowadzić do wydzielania się tlenku węgla. Zatrucie tlenkiem węgla może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, może być śmiertelne.

Jak działa wentylacja naturalna i … czemu nie działa

Wentylacja to dziś pełnoprawna instalacja w domu, czasy, gdy jej znaczenie było lekceważone, a wszystkie siły i środki przeznaczane były na rzecz zapewnienia najlepszej izolacji i skutecznego ogrzewania – kosztem jakości powietrza – na szczęście minęły. Dziś nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, że powietrze w mieszkaniu powinno być świeże i dostarczone we właściwej ilości, od tego w końcu zależy często nasze zdrowie.

Oczywiście koszty ogrzewania i poboru energii muszą być minimalizowane z uwagi na rosnący koszt jej pozyskania oraz chęć ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto, najlepiej, gdy zastosowanie instalacji proekologicznych i energooszczędnych nie idzie w parze z pogorszeniem komfortu, czy efektywności ich funkcjonowania. Zagadnienia te dotyczą ogrzewania (nowoczesne, wysokosprawne piece), poboru energii elektrycznej (żarówki energooszczędne, urządzenia domowe wysokiej klasy), izolacji cieplnej, czy zużycia wody. Najnowsze trendy dotyczą oczywiście także zagadnienia wentylacji. Pojęcia rekuperacji, wentylacji wymuszonej czy hybrydowej nie są dla użytkowników domów i inwestorów niczym specjalnie nowym i nieznanym. No, ale, w 90% budynków w Polsce działa, albo i nie działa – wentylacja naturalna.

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa na zasadzie wyporu termicznego – powietrze z zewnątrz poprzez urządzenia nawiewne lub rozszczelnione okna dostaje się do środka budynku, jest ogrzewane i, jako ciepłe (a więc lżejsze od chłodnego), unosi się ku górze i przez kominy wentylacyjne jest wydalane z budynku. Wbrew pozorom (jako, że zasada działania jest bardzo prosta) układ ten jest bardzo skuteczny, niestety tylko w określonych warunkach.

Naturalny ciąg kominowy (a więc działanie wentylacji grawitacyjnej) zależy od kilku czynników, między innymi:

 • różnicy temperatur powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku (naturalny wypór termiczny),

 • wysokości komina i pola jego poprzecznego przekroju (wartość podciśnienia w przewodzie kominowym jest wprost proporcjonalna do obu tych zmiennych – im wyższy i szerszy komin – tym większa wartość ciągu kominowego),

 • wiatru, który może powodować wytwarzanie dodatkowego podciśnienia w kominie lub, gdy jest opadający, cofać przepływ powietrza z powrotem do budynku,

 • konstrukcji budynku (dachu) i usytuowania budynku względem drzew

 • ukształtowania terenu

Problemy z ciągiem mają dość ścisły związek z kalendarzem. Wentylacja jest związana z różnicami temperatur między wnętrzem budynku i otoczeniem, w okresach gdy te wartości różnią się znacznie (lato, zima) wentylacja działa … choć nie do końca, w zimie owszem powietrze płynie w pożądanym kierunku (od nawiewników do wylotów w kuchni, czy łazience), natomiast w lecie działa …. odwrotnie (czego często w ogóle nie zauważamy, bo intensywnie wietrzymy pomieszczenia otwierając okna).

Najgorzej jest w okresach przejściowych – wiosną i jesienią. Przyczyna jest prosta, w tych okresach różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest zwykle niewielka, co powoduje, iż naturalny wypór termiczny – jest bardzo mały. W tych okresach wszystkie błędy i niedostatki instalacji kominowej unaoczniają się ze szczególną mocą.

Co należy szczególnie podkreślić, ogromnie ważną sprawą jest prawidłowo funkcjonująca wentylacja nawiewna do budynku.  Jeśli nie ma nawiewu powietrza do budynku, trudno się spodziewać, by skutecznie działał wywiew.

Kratka zabiera Ci ciepło, tym samym Twoje pieniądze? 

Jak zatem zminimalizować negatywne aspekty niekontrolowanej wentylacji grawitacyjnej ( wychłodzenie pomieszczeń), unikając  niebezpiecznego zakrywania kratek?

ZASTOSUJ STABILER. Główną funkcją tego urządzenia jest ograniczenie nadmiernego wypływu powietrza przez kanał wentylacyjny z zachowaniem standardów wyznaczonych przez polskie prawo budowlane. STABILER posiada konstrukcyjnie określoną wartość graniczną przepływu powietrza, która zawsze jest odrobinę wyższa od zalecanej normy. Zatem dzięki stabilizatorowi uzyskujemy regulację przepływu powietrza, zapominając o wychłodzonych pomieszczeniach, które ciągle musimy dogrzewać. STABILER Darco zadba o to, aby ilość przepływającego powietrza była wystarczająca, by czuć się komfortowo, a zarazem nie przepłacać za ogrzewanie naszego mieszkania.

Zimno lub duszno – a może stabilnie i dobrze?

Najpopularniejsza w naszych domach wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca naturalny wypór termiczny powstały z różnicy gęstości powietrza ciepłego i zimnego jest niestety bardzo niestabilna. Wiatr, spadki temperatur potrafią w łatwy sposób zaburzyć działanie wentylacji co powoduje nadmierne wyziębianie pomieszczeń i mierzalne straty finansowe, związane z koniecznością bardziej intensywnego ogrzewania. Stosowane wówczas domowe „patenty” zmniejszające wydajność otworów wentylacyjnych zwykle nie działają skutecznie, albo blokując wentylację całkowicie, albo przesuwając „cofkę” z jednego komina do drugiego. Zakrycie kratek wentylacyjnych na stałe daje ten efekt, że po chwili w domu lub mieszkaniu po prostu nie ma czym oddychać. W niewentylowanych pomieszczeniach wzrasta wilgotność, a para wodna skraplająca się na ścianach sprzyja powstawaniu zagrzybienia, rozwoju bakterii i drobnoustrojów odpowiedzialnych między innymi za alergie, czy migreny.

Jak działa Stabiler

Stabiler to zwarte, trwałe urządzenie, w którym specjalna przepustnica płynnie ogranicza przepływ powietrza. Przepustnicą steruje przepływ powietrza wytworzony naturalnym podciśnieniem. Jeśli przepływ powietrza jest mały przepustnica nie rusza się, lub odchyla w niewielkim stopniu umożliwiając łatwy wypływ powietrza do kanału wentylacyjnego.

Jeśli przepływ powietrza jest duży przepustnica odchyla się mocniej i zbliża się do przesłony tamując wentylację i ustawiając ją w optymalnym zakresie. Dzięki temu, niejako samoistnie pod wpływem ruchów powietrza, zachodzi regulacja wentylacji w danym pomieszczeniu zaopatrzonym w Stabiler.

Stabiler – sposób na zdrowe oszczędzanie

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest Stabiler – urządzenie zaprojektowane specjalnie z myślą o zrównoważonej, wydajnej wentylacji grawitacyjnej. Stabiler reguluje przepływ powietrza ustalając go na poziomie zgodnym z normą. Jego przepustnica działa cicho i bezszelestnie, nie wpada w wibracje i tworzy estetyczne tło dla zwykłej kratki.

Oszczędność wynikająca z zastosowania Stabilera liczona dla średniego polskiego mieszkania to nawet 20 % w stosunku do układu bez takiego urządzenia. Nie mówiąc już o komforcie i higienie mieszkania w domu, w którym powietrze regularnie. Sprawdź dokładnie ile możesz zaoszczędzić – przygotowaliśmy specjalny kalkulator oszczędności.

Zastosowanie

Stabiler przeznaczony jest do montażu w poziomej części kanału wentylacji grawitacyjnej. Znakomicie sprawdza się zarówno w pokojach dziennych jak i w pomieszczeniach o kreślonej funkcjonalności takich jak kuchnia czy łazienka. Potrzebują one zazwyczaj wzmożonej wentylacji ze względu na wytwarzaną podczas mycia czy gotowania parę wodną, wartości wymaganych przepływów powietrza dla takich pomieszczeń określa Polska Norma. Stabiler jest łatwy w montażu i pasuje do większości otworów wentylacyjnych występujących w budownictwie mieszkaniowym. Jest cichy w działaniu i estetycznie się prezentuje jako wypełnienie pustej przestrzeni za kratką wentylacyjną. Idealny do budynków stawianych zarówno w technologii jednorodzinnej jak i wielorodzinnej.

Stabiler jest ważnym elementem systemu wentylacji, dlatego istotną sprawą jest zastosowanie go we wszystkich ciągach wentylacyjnych w danym mieszkaniu. W przeciwnym razie niezabezpieczone kanały wentylacyjne nadal będą wyziębiać nadmiernie pomieszczenia, niwelując tym samym działanie pojedynczego Stabilera. Takie całościowe zastosowanie Stabilera jest również skutecznym sposobem na likwidacje zjawiska tzw. ciągu wstecznego, którego nie da się w pełni wyeliminować stosując tylko jedno urządzenie w mieszkaniu z wieloma ciągami wentylacyjnymi.

 

Nawietrzak-zapewnij sobie komfort świeżego powietrza w mieszkaniu.

Nawietrzak (prostokątny lub okrągły) doprowadza świeże powietrze do wnętrza budynku. Montowany jest w ścianie, najczęściej obok lub ponad oknem.
Podstawowa wersja nawietrzaka jest wyposażona w czerpnię powietrza, która jest odpowiedzialna za pobór powietrza z zewnątrz, jej konstrukcja zabezpiecza przed dostawaniem się do środka opadów atmosferycznych, jest także wyposażona w siatkę chroniącą przed owadami. Od strony wnętrza budynku nawietrzak wyposażony jest w anemostat, posiadający warstwę izolacji, która zapobiega ona  tworzeniu się skroplin w okresie zimowym i tłumi hałas, a także pozwala na precyzyjną regulację natężenia przepływu powietrza przez użytkownika. Dodatkowo może być wyposażony w  Stabilizator przepływu. Reguluje on strumień przepływu powietrza: ogranicza nawiew i zabezpiecza przed zmianą jego kierunku, który mógłby wystąpić w  pewnych warunkach atmosferycznych.

Nawietrzak z grzałką doprowadza świeże powietrza wstępnie je podgrzewając. Termostat zapewnia automatyczną pracę grzałki: jest odpowiedzialny za włączenie jej,  gdy wlatujące powietrze ma temperaturę niższą niż 4°C i wyłączenie, gdy jego temperatura wzrasta. Półprzewodnikowe elementy grzejne same automatycznie regulują pobór mocy w zależności od ilości i temperatury wlatującego powietrza.
Nawietrzak ten wyposażony jest standardowo  w anemostat oraz opcjonalnie  w Stabilizator przepływu.

Do każdego nawietrzaka dołączany jest dodatkowo filtr powietrza (osobno, do samodzielnego montażu). Montaż filtra zapewnia skuteczne wychwytywanie kurzu i innych zanieczyszczeń przenoszone przez powietrze.