Biokominek – co to takiego?

Kominek to nie tylko źródło ciepła, lecz także element wystroju wnętrza, który nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat i sprawia, że cieszą nas długie, zimowe wieczory. Dzięki biokominkom teraz również mieszkańcy bloków mogą spełnić swoje marzenie o żywym ogniu.

Co to jest biokominek?

Biokominek to rodzaj kominka, w którym zamiast tradycyjnego paliwa (drewna) stosuje się bezwonne i bezdymne paliwo w postaci płynnej lub żelowej. Dzięki temu pomieszczenie, w którym się znajduje nie musi spełniać określanych norm, nie potrzebny jest również przewód dymowy, którym odprowadzane są spaliny z tradycyjnych kominków. Wystarczy, by pomieszczenie było odpowiednio wentylowane, a biokominek usytuowany był w bezpiecznej odległości od materiałów łatwopalnych.

 

Z jakich materiałów wykonany jest biokominek?

Do wykonania biokominka stosuje się stal nierdzewną, szkło, MDF, kamień oraz beton. Na rynku spotkać można również biokominki z aluminium, ale tego rozwiązania ze względów estetycznych i bezpieczeństwa, jednak nie polecam. Obudowa, mimo że nie ma bezpośredniego kontaktu z paleniskiem, musi być odporna na wysoką temperaturę, a jej konstrukcja stabilna i bezpieczna dla użytkowników. Palenisko wykonane jest ze stali nierdzewnej, jego konstrukcja składa się z dwóch warstw, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa wycieku paliwa. Wyposażone jest w zasuwę, która umożliwia regulowanie intensywności płomienia. Kierunek strumienia ciepłego powietrza regulowany jest za pomocą deflektora. Producenci oferują również biokominki sterowane za pomocą pilota. Jako element designu producent Kratki.pl posiada w swojej ofercie biokominek z kryształkami Svarowskiego.

 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając biokominek?

Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania i zastosowane materiały. Kierując się tylko ceną, możemy nabyć produkt tani, ale niebezpieczny, który zamiast dostarczyć nam przyjemnych wrażeń, będzie stanowił zagrożenie. Musimy również podjąć decyzję, czy chcemy kominek mobilny (wolno stojący lub zintegrowany ze stolikiem), czy naścienny. Kolejnym elementem, który wpływa na wybór konkretnego modelu jest rodzaj spalanego przez biokominek paliwa. Dostępne są modele, w których wykorzystuje się gotowe wkłady z żelem lub z paleniskiem uzupełnianym zżelowanym płynem bądź z paliwem płynnym z większego zbiornika. Urządzenia mogą być wyposażone w zainstalowany na stałe zbiornik na olejek eteryczny lub mieć możliwość jego umieszczenia. Istnieje również możliwość wykonania biokominka wg projektu klienta.

 

Jakie paliwo stosować do biokominka i jaka jest jego cena?

Paliwo do biokominków powinno mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Produkt bez atestu może nieprzyjemnie pachnieć i być niebezpieczny. W zależności od modelu biokominka możemy kupić gotowe wkłady z porcją żelu (zazwyczaj w puszce) lub większe zbiorniki z żelowanym płynem lub paliwem płynnym – bioetanolem. Dobrej jakości żele podczas palenia dają wysoki, żółto-pomarańczowy płomień, a dźwięki dochodzące z kominka są podobne do palącego się drewna. Bioetanol jest paliwem ekologicznym, produkowanym na bazie alkoholu z surowców pochodzenia roślinnego. Podczas spalania nie wydzielają się spaliny i nie powstaje popiół, wytwarza się tylko w niewielkich ilościach para wodna i CO2. W zależności od regulacji płomienia biokominek spala 1l biopaliwa w czasie od 2 do 5 godzin, czyli 1 godzina spalania kosztuje nas od kilku do kilkunastu złotych.

 

Ile kosztuje biokominek?

Bikominek kosztuje od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływa m. in. jakość wykonania, materiał, wielkość urządzenia, oryginalność wzoru. Najistotniejsze jest jednak bezpieczeństwo, produkt złej jakości może być zagrożeniem dla naszego życia.
Biokominki nie są w stanie ogrzać pomieszczenia. Stanowią raczej element aranżacji wnętrz, który w niewielkim stopniu je dogrzeje. Modele mobilne można również umieścić na zewnątrz budynku – będą stanowiły unikalne wyposażenie tarasu, ogrodu lub altanki. Do biokominka można dokupić różne akcesoria takie jak drewienka ceramiczne, kamyki ozdobne, zapalarki itd.

DREWIENKA CERAMICZNE:

KAMYKI:

LEJEK:

 

DEKIELEK DO AROMATERAPII:

ZAPALARKA:

 

WŁÓKNA ŻAROWE:

 

FILM: