Przy zakupie wkładu kominkowego wielu z nas zadaje sobie pytanie czy dolot zimnego powietrza do komory spalania jest potrzebny?
Dolot powietrza nie jest obowiązkowym elementem kominka, ale jest kluczowy dla prawidłowej pracy urządzenia i dla naszego komfortu. Przede wszystkim do procesu spalania drewna niezbędny jest tlen, bez którego ogień nie ma prawa bytu. Jeżeli zakupimy kominek bez wbudowanego króćca dolotu lub możliwości jego podłączenia, nasze urządzenie grzewcze będzie pobierać tlen z pomieszczenia , w którym się znajduje. Co za tym idzie, obniży to nasz komfort i może doprowadzić do zaburzeń takich jak:
bóle głowy
zawroty
senność i zmęczenie
Głównie problem dotyczy okresu jesienno-ziomowego, podczas którego nasze okna w domach są zamknięte i szczelne.
Aby zapobiec tego typu zjawiskom należy zwrócić uwagę na możliwość dolotu powietrza na następujących etapach:
w momencie projektowania domu
w momencie wyboru wkładu kominkowego lub pieca wolnostojącego KOZA
Tak jak wyżej obecne piece wolnostojące (tzw. kozy) również mają możliwość podłączenia dolotu do komory spalania.
Aby kominek nie sprawiał nam problemów musi mieć dostarczone ok. 8-10 m3/h powietrza na 1 kg drewna.
Szczególnie ważny jest dolot powietrza w domach zaopatrzonych w rekuperację ( urządzenie wymieniające powietrze między dworem, a mieszkaniem-często z odzyskiem ciepła tzw. wymiennikiem). Wkłady kominkowe i piece wolnostojące do domów z rekuperatorami wyróżniają się tym, że posiadają szczelną komorę spalania ( nie pobierają powietrza z pomieszczenia np: przez popielnik) i koniecznie muszą mieć dolot powietrza dla prawidłowej pracy obydwu urządzeń.
MATERIAŁY DO PODŁĄCZENIA DOLOTU POWIETRZA:
czerpnia ścienna
rura aluminiowa fi 110, 125 lub 150 (ewentualnie rury stalowe sztywne)
Taśma kominkowa
Przejściówka do dolotu powietrza (w przypadkach gdy kominek ma prostokątne przyłącze).
Na zdjęciu prostokątne przyłącze do wkładów żeliwnych firmy Kratki.pl. Należy do niego dokupić łącznik przekrojów zmiennych pod rury okrągłe (koszt ok. 20 zł) . W ofercie firmy Kratki.pl wkłady stalowe posiadają wbudowane już przyłącza na rurę fi125 w standardzie.
Istnieje możliwość poprowadzenia kanałów prostokątnych, które końcowo redukujemy do odpowiedniego przekroju lub średnicy przyłącza we wkładzie.
Często klienci dodatkowo życzą sobie montaż przepustnicy powietrza na dolocie. Należy bezwzględnie zwrócić uwagę na to aby przepustnica nie była szczelna (nie posiadała uszczelki). Zamknięcie szczelnej przepustnicy przy wkładach ze szczelną komorą spalania może doprowadzić do zagazowania paliwa. W efekcie czego późniejsze jej otwarcie i nagły dolot powietrza może doprowadzić do samozapłonu spyrolizowanego opału oraz wybuchu. Skutkiem tego może być pożar domu i zagrożenie zdrowia lub życia człowieka.
UWAGA! ZABRANIA SIĘ MONTOWANIA SZCZELNYCH PRZEPUSTNIC NA DOLOTACH POWIETRZA BEZPOŚREDNIO DO KOMORY SPALANIA.
ZALETY DOLOTU POWIETRZA:
wzmaganie ciągu kominowego
efektywniejsza praca urządzenia
łatwiejsze rozpalanie drewna
komfort w pomieszczeniu użytkownika
Podłączenie dolotu powietrza jest jednym z najmniej kosztownych zabiegów całego procesu montażu.
Przez kilka lat mieszkałem w domu z kominkiem bez dolotu zewnętrznego. Za każdym razem gdy rozpalałem kominek zasysane było do wnętrza domu zimne powietrze przez kratki wentylacyjne…..katastrofa.
Przez kilka lat mieszkałem w domu z kominkiem bez dolotu zewnętrznego. Za każdym razem gdy rozpalałem kominek zasysane było do wnętrza domu zimne powietrze przez kratki wentylacyjne…..katastrofa.
Witam.
Co w momencie kiedy dolot powietrza mam zrobiony z rury PCV?
Jak to rozwiązać żeby było poprawnie i bezproblemowo?